Posted on

Jak dbać o laptopa? #1 – czyszczenie układu chłodzenia

Kupujesz nowego laptopa. Cieszysz się z gwarancji na okres 24 miesięcy. Ale czy wiesz co zrobić aby laptop służył dłużej? Czy w ogóle chcesz używać go po gwarancji czy wolisz wymienić na coś nowego?

Jeśli kupujesz laptopa tylko na 2 lata, to nie musisz tego czytać

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że o laptopa trzeba dbać. Jak o wszystko. Czy jeśli kupujesz odkurzacz, tylko włączasz i wyłączasz po odkurzeniu mieszkania, czy czasem robisz coś jeszcze? Tak, w odkurzaczu wymienia się worek (lub czyści pojemnik), wymienia się filtry. Ale to wszystko jest oczywiste, prawda? Uczymy się tego w domu, jako dzieci, kiedy pomagamy rodzicom w obowiązkach.

Ale co ma laptop wspólnego z odkurzaczem?

Parę cech wspólnych ma. W laptopie jest układ chłodzenia, który przez jedne otwory wentylacyjne zaciąga chłodne powietrze, a wydmuchuje je przez drugie, po drodze chłodząc radiator i wnętrze laptopa. Wszystko to, co dostanie się do układu chłodzenia razem z powietrzem (przeważnie jest to kurz) osadza się na wentylatorze i otworach wentylacyjnych, kształtując się z biegiem czasu w grubą warstwę, która blokuje wydmuch gorącego powietrza z laptopa.

Zatkany kurzem układ chłodzenia w laptopie - laptop się przegrzewa

 

Podsumowując, laptop działa jak odkurzacz – zasysa kurz i brud, tyle, że w odkurzaczu to wszystko jest zbierane do worka/pojemnika, i wiemy, co z tym zrobić. Systematycznie go opróżniamy ponieważ odkurzacz jest mniej wydajny i gorzej pracuje. Z laptopem jest podobnie. Zaczyna się przegrzewać, wysychają pasty termoprzewodzące, które są odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie ciepła z procesowa oraz układów BGA (np. grafika), zaczyna pracować wolniej, głośniej, czasami się wyłącza, aż w końcu może się przestać w ogóle włączać.

Co możesz zrobić?

Pamiętać. Dbać. Czyścić.

Możemy Ci w tym pomóc.

Pojedyncza usługa czyszczenia układu chłodzenia z wymianą past termoprzewodzących (zalecane dla sprzętu, który nigdy lub dawno był czyszczony) kosztuje 110zł. Czas realizacji do 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *