Poradnik # 1

Kupujesz nowego laptopa. Cieszysz się z gwarancji na okres 24 miesięcy. Ale czy wiesz co zrobić aby laptop służył dłużej? Czy w ogóle chcesz używać go po gwarancji czy wolisz wymienić na coś nowego?

 

Jeśli kupujesz laptopa tylko na 2 lata, to nie musisz tego czytać

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że o laptopa trzeba dbać. Jak o wszystko. Czy jeśli kupujesz odkurzacz, tylko włączasz i wyłączasz po odkurzeniu mieszkania, czy czasem robisz coś jeszcze? Tak, w odkurzaczu wymienia się worek (lub czyści pojemnik), wymienia się filtry. Ale to wszystko jest oczywiste, prawda? Uczymy się tego w domu, jako dzieci, kiedy pomagamy rodzicom w obowiązkach.

 

Ale co ma laptop wspólnego z odkurzaczem?

 

Parę cech wspólnych ma. W laptopie jest układ chłodzenia, który przez jedne otwory wentylacyjne zaciąga chłodne powietrze, a wydmuchuje je przez drugie, po drodze chłodząc radiator i wnętrze laptopa. Wszystko to, co dostanie się do układu chłodzenia razem z powietrzem (przeważnie jest to kurz) osadza się na wentylatorze i otworach wentylacyjnych, kształtując się z biegiem czasu w grubą warstwę, która blokuje wydmuch gorącego powietrza z laptopa.

Podsumowując, laptop działa jak odkurzacz – zasysa kurz i brud, tyle, że w odkurzaczu to wszystko jest zbierane do worka/pojemnika, i wiemy, co z tym zrobić. Systematycznie go opróżniamy ponieważ odkurzacz jest mniej wydajny i gorzej pracuje. Z laptopem jest podobnie. Zaczyna się przegrzewać, wysychają pasty termoprzewodzące, które są odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie ciepła z procesowa oraz układów BGA (np. grafika), zaczyna pracować wolniej, głośniej, czasami się wyłącza, aż w końcu może się przestać w ogóle włączać.

czyszczenie chłodzenia w laptopie - konserwacja

 

 

Co możesz zrobić?

 

Pamiętać.
Czyścić.
Dbać, aby się nie przegrzewał.

 

Jak to zrobić?

 

Pamiętać – jeśli używasz elektronicznego kalendarza (np. Google Calendar) lub aplikacji do listy zadań, możesz ustawić sobie cykliczne przypomnienie, które będzie Cię informowało, że to właśnie dziś nadchodzi czas czyszczenia. W papierowym kalendarzu lub liście stałych (powtarzających się) zadań – dopisz konserwację laptopa.

Czyścić – gdy laptop jest nowy, wystarczy, że zakupisz sobie powietrze sprężone w puszcze i co jakiś czas dmuchniesz nim we wszystkie otwory wentylacyjne – nie ma potrzeby rozkręcania laptopa. Należy to jednak robić często i zacząć w momencie, gdy w środku kurz jest jeszcze sypki – czyli najlepiej od momentu zakupu  (jeśli kurz już się zbił i utworzył się „kot”, to można tylko sobie zaszkodzić, wdmuchując go w wentylator i blokując go). Takie „przedmuchiwanie” z kurzu sprężonym powietrzem z puszki polecamy wykonywać minimum raz na 1-2 miesiące.

Dodatkowo przynajmniej raz w roku dobrze jest wykonać pełne czyszczenie laptopa – rozkręcić, wyczyścić oraz wymienić pasty termoprzewodzące / termopady na układach BGA (most / grafika) oraz procesorze. Możemy zrobić to za Ciebie – zobacz, co robimy w ramach usługi konserwacji laptopa. Gdy nie używasz sprężonego powietrza, zalecamy czyszczenie w serwisie minimum co 6-12 miesięcy.

Dbać, aby się nie przegrzewał – oprócz systematycznego czyszczenia ważne jest również, aby otwory wentylacyjne nie były zatkane – jeśli będą, laptop nie będzie się chłodził. Dlatego odradzamy trzymanie laptopa bezpośrednio na kołdrze lub innych miękkich powierzchniach. Oczywiście można pracowac w łóżku z laptopem, ale w takim przypadku warto zaopatrzyć się choć w deskę lub stolik do tego przeznaczony 😉