Jak dbać o laptopa? #1 – czyszczenie układu chłodzenia

Kupujesz nowego laptopa. Cieszysz się z gwarancji na okres 24 miesięcy. Ale czy wiesz co zrobić aby laptop służył dłużej? Czy w ogóle chcesz używać go po gwarancji czy wolisz wymienić na coś nowego?

Jeśli kupujesz laptopa tylko na 2 lata, to nie musisz tego czytać

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że o laptopa trzeba dbać. Jak o wszystko. Czy jeśli kupujesz odkurzacz, tylko włączasz i wyłączasz po odkurzeniu mieszkania, czy czasem robisz coś jeszcze? Tak, w odkurzaczu wymienia się worek (lub czyści pojemnik), wymienia się filtry. Ale to wszystko jest oczywiste, prawda? Uczymy się tego w domu, jako dzieci, kiedy pomagamy rodzicom w obowiązkach.

Ale co ma laptop wspólnego z odkurzaczem?

Parę cech wspólnych ma. W laptopie jest układ chłodzenia, który przez jedne otwory wentylacyjne zaciąga chłodne powietrze, a wydmuchuje je przez drugie, po drodze chłodząc radiator i wnętrze laptopa. Wszystko to, co dostanie się do układu chłodzenia razem z powietrzem (przeważnie jest to kurz) osadza się na wentylatorze i otworach wentylacyjnych, kształtując się z biegiem czasu w grubą warstwę, która blokuje wydmuch gorącego powietrza z laptopa.

Zatkany kurzem układ chłodzenia w laptopie - laptop się przegrzewa

 

Podsumowując, laptop działa jak odkurzacz – zasysa kurz i brud, tyle, że w odkurzaczu to wszystko jest zbierane do worka/pojemnika, i wiemy, co z tym zrobić. Systematycznie go opróżniamy ponieważ odkurzacz jest mniej wydajny i gorzej pracuje. Z laptopem jest podobnie. Zaczyna się przegrzewać, wysychają pasty termoprzewodzące, które są odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie ciepła z procesowa oraz układów BGA (np. grafika), zaczyna pracować wolniej, głośniej, czasami się wyłącza, aż w końcu może się przestać w ogóle włączać.

Co możesz zrobić?

Pamiętać. Dbać. Czyścić.

Możemy Ci w tym pomóc.

Pojedyncza usługa czyszczenia układu chłodzenia z wymianą past termoprzewodzących (zalecane dla sprzętu, który nigdy lub dawno był czyszczony) kosztuje 110zł. Czas realizacji do 48 godzin.